duminică, 3 decembrie 2017

StartIT, ediția a IX-a, 2017

S-a încheiat a IX-a ediție a concursului de programare și creativitate ”StartIT”. La concurs au participat 187 de elevi de la palate și cluburi ale copiilor din țară: Palatul Naţional al Copiilor Bucureşti, Clubul Copiilor Nr.1 Bucureşti, Clubul Copiilor Sighișoara, Palatul Copiilor Buzău, Palatul Copiilor Botoşani, Palatul Copiilor Brăila, Clubul Copiilor Pașcani, Clubul Copiilor Nr.6 București, Palatul Copiilor Giurgiu, Palatul Copiilor Sibiu, Palatul Copiilor Vaslui,  Palatul Copiilor Bistrița, Clubul Copiilor Lugoj – Timiș, Clubul Copiilor Drăgășani – Vâlcea, Clubul Copiilor Târgu Neamț, Clubul Copiilor Văleni-Prahova, Colegiul Național ”Ștefan cel Mare” Suceava şi Palatul Copiilor Suceava.
La secțiunea programare au participat 79 elevi care au rezolvat două probleme în limbajul C/C++ cu un grad ridicat de dificultate. La secțiunea ”Re-creație”, 91 elevi au realizat: - la clasele III-IV - texte ilustrate cu tema ”Alfabetul iernii” ; - la clasele V-VI - texte ilustrate cu tema ”Iarna pe planeta...”. Cei 17 concurenți la secțiunea media au realizat filme, pagini web și prezentări electronice cu tema ”Armonie”.
Coordonator proiect,
prof. dr. Șoiman Ștefania
























duminică, 26 noiembrie 2017

Participanti la ediția a IX-a

Nr. Crt. Numele Si Prenumele Clasa  Palat/Club Secțiunea
1 Ababei Răzvan 3 Botoșani Re-creație
2 Aga Claudia 7 Suceava Programare
3 Albuleț Daria 4 Brăila Re-creație
4 Alina Bran 4 Pașcani Re-creație
5 Alupoaei Beatrice 5 Botoșani Re-creație
6 Ancuţa Andrei 5 Suceava Programare
7 Andrei Gospodaru 5 Pașcani Programare
8 Anghel Maria Gabriela 3 Dragasani VL Re-creație
9 Anisie Tudor 3 Botoșani Re-creație
10 Antipenco Ursache Bogdan 4 Suceava Re-creație
11 Anton Răzvan 5 Suceava Re-creație
12 Apostol Daniel  8 București Programare
13 Apostol Rares 4 Vaslui Programare
14 Baciu Lucas 3 Sighișoara Programare
15 Bădoi Mihnea 1 Giurgiu Re-creație
16 Bătrînu Bianca 4 Brăila Re-creație
17 Bilinachi Antonia 4 Suceava Media
18 Bitica Adrian 3 PNC București Re-creație
19 Bitica Andreea 3 PNC București Re-creație
20 Bolohan Amalia 5 Suceava Re-creație
21 Bondrea Andreea 2 Buzău Re-creație
22 Bordea Evelyn 5 Lugoj TM Re-creație
23 Brabete Marius Stelian 8 Giurgiu Programare
24 Brabete Marius Stelian 8 Giurgiu Media
25 Brebenel Mihnea 4 Braila Programare
26 Buceceanu Alexandra 4 Botosani Programare
27 Bunea Cosmina 4 Braila Programare
28 Butnariu Casian Roșu A 7 Tg. Neamț Media
29 Butnariuc Antonie 4 Botosani Programare
30 Butu Alexia 2 Buzău Re-creație
31 Calotă Ionuț Carlos 6 Giurgiu Re-creație
32 Carbone Melissa 4 Braila Programare
33 Catană Sabina 5 Tg. Neamț Re-creație
34 Chebac Bogdan 3 Botoșani Re-creație
35 Chibulcă Ioana 5 Suceava Re-creație
36 Cioboată Alessia 7 nr.6 București Media
37 Ciofu  Eric 6 Vaslui Re-creație
38 Ciudin Robert 4 Tg. Neamț Re-creație
39 Coman Elisa 5 Brăila Re-creație
40 Constantinescu Sergiu 5 Buzau Programare
41 Coșoreanu Tudor 4 Suceava Programare
42 Creţu Tudor Luca 7 Bistrița Media
43 Damian Andra Aimee 6 Giurgiu Re-creație
44 Darius Liuță 5 Pașcani Programare
45 Dediu Ana-Maria 7 Suceava Programare
46 Delibaș Dragoș 5 Botoșani Re-creație
47 Diaconescu Patric 3 nr.6 București Re-creație
48 Dincă Aelius 7 București Programare
49 Dobre David Gabriel 4 Giurgiu Re-creație
50 Dobrea Matei 7 București Programare
51 Dobrescu Bogdan 3 nr.6 București Re-creație
52 Dobrescu Maria 7 București Programare
53 Domunco Stefan 7 Suceava Programare
54 Done Camelia 3 Brăila Re-creație
55 Doroftei Rares 8 București Programare
56 Doroftei Rares 3 Braila Programare
57 Drăgan Ioana 4 Sighișoara Programare
58 Duguleanu Ana 6 București Programare
59 Dumbravă Angelina Georgiana 3 Brăila Re-creație
60 Dumitrescul Eduard 8 Suceava Programare
61 Dumitru Andra 5 Buzau Programare
62 Elisei Yvone Elena 3 PNC București Re-creație
63 Erena Mark 6 București Programare
64 Fercal Iustina 6 Botoșani Re-creație
65 Fercal Maria 4 Botoșani Re-creație
66 Filipoaia Ştefan 5 Suceava Programare
67 Gandore  Andrei 6 Vaslui Re-creație
68 Gandore  David 4 Vaslui Re-creație
69 Gavrizi Mircea 8 București Programare
70 Găitan Nicolai 8 Suceava Programare
71 Georgescu Crina Eleonor 2 Giurgiu Re-creație
72 Grătianu Eduard Mirel 4 Giurgiu Programare
73 Grătianu Eduard Mirel 4 Giurgiu Re-creație
74 Grecu Serban 7 Vaslui Programare
75 Grosu Cristian 3 PNC București Re-creație
76 Grosu Paul 6 Suceava Programare
77 Halip Sonia-Cristiana 7 Suceava Programare
78 Hanganu Ștefan 4 Tg. Neamț Re-creație
79 Hategan Luiza 6 Lugoj TM Re-creație
80 Hinea Denisa 4 Suceava Re-creație
81 Hîncu Teodora 7 Suceava Programare
82 Hînțescu Florin 5 Suceava Re-creație
83 Hulubei Andrei 4 Vaslui Programare
84 Icriverzi Andrei 2 nr.6 București Re-creație
85 Ignat Darius 6 Sibiu Re-creație
86 Ilie Alexandru Toni 4 Văleni PH Re-creație
87 Ilie Corina 6 Buzău Media
88 Ilie Corina 5 Buzău Re-creație
89 Iordache Matei 4 Braila Programare
90 Iordache Razvan 8 Buzau Programare
91 Irimia Andrei 7 Suceava Media
92 Irimia Călin 3 Suceava Re-creație
93 Irina Boboc 4 Pașcani Re-creație
94 Ivan Zoran Alex 3 Văleni PH Re-creație
95 Jianu Ioana 8 București Programare
96 Joldescu Crina  4 Pașcani Programare
97 Lang Luiza 4 Suceava Re-creație
98 Laslău Antonio 5 Suceava Programare
99 Lăpușneanu Vlad 4 Braila Programare
100 Lepărdă Giorgiana 4 Botosani Programare
101 Leșan Livia Andreea 5 Botoșani Re-creație
102 Livararu Erika 7 Suceava Media
103 Lupu Ștefan Dragoș 7 București Programare
104 Macavei Andrei 4 nr.6 București Re-creație
105 Macovei Nicolae Cristian 7 Buzau Programare
106 Manoliu Andrei 5 Botoșani Re-creație
107 Marchidanu Maria 2 Brăila Media
108 Marcu Denisa 4 Brăila Re-creație
109 Marcu Ilinca 6 București Programare
110 Maria Birtom 4 Pașcani Re-creație
111 Matei Ingrid Andreea 4 Botosani Programare
112 Matei Mitescu 4 Pașcani Re-creație
113 Mohanu Dominic 3 București Programare
114 Mohanu Minako 6 București Programare
115 Motea Alexandru 6 București Programare
116 Munteanu Valentin Ioan 7 Suceava Programare
117 Muntianu Teodor 7 Suceava Media
118 Mursă Teodora 6 Botoșani Re-creație
119 Nedelcu Alex 6 Sibiu Re-creație
120 Negmeanu Alexia 7 nr.6 București Media
121 Nicuță Denisa Stan Eliza 7 Tg. Neamț Media
122 Norina Alexandru 8 Vaslui Programare
123 Paunescu Andrei 6 Buzau Programare
124 Pătrașcu Victor 6 Giurgiu Re-creație
125 Petruc Andrei Stefan 8 Botosani Programare
126 Pitu Alexia 4 Sibiu Re-creație
127 Pițigoi Verga Tiberiu 3 nr.6 București Re-creație
128 Politic Răzvan 4 Botosani Programare
129 Popa Ioan Alexandru 8 Braila Programare
130 Popescu Robert 4 nr.6 București Re-creație
131 Popoacă Mihnea 4 Brăila Re-creație
132 Pupăză Iustin 3 Sighișoara Programare
133 Purice  Cristian 4 Suceava Re-creație
134 Rabiu Raluca 3 Sibiu Re-creație
135 Risipitu Madalin 3 PNC București Re-creație
136 Rodriguez Briana 6 PNC București Re-creație
137 Romas Sebastian 7 Suceava Programare
138 Rusu Bogdan 8 Suceava Programare
139 Rusu Ioana 4 Sibiu Re-creație
140 Saroş Beatrice 4 Dragasani VL Re-creație
141 Satco Rareș 5 Suceava Programare
142 Sauciuc Ecaterina 6 Tg. Neamț Re-creație
143 Sauciuc George 4 Botosani Programare
144 Sărghi Dragoș Andrei 7 Suceava Media
145 Scrisu Ana Maria 6 PNC București Re-creație
146 Seceac Alexandru 5 Bistrița Re-creație
147 Seniuc Andreea 3 Brăila Re-creație
148 Seniuc Andreea 4 Brăila Re-creație
149 Sim Tudor 7 Sibiu Media
150 Slănină Iulia 7 București Programare
151 Slănină Simon 5 București Programare
152 Soiu Cristian 4 Braila Programare
153 Spoială Ruxandra 3 Suceava Re-creație
154 Stanciu Eric 5 București Programare
155 Stancu Paul 6 Sibiu Re-creație
156 Strâmbeanu Elena 6 Suceava Re-creație
157 Stroe Florin 4 Braila Programare
158 Stroe Mihail 3 Buzău Re-creație
159 Suto Andreea Karina 6 Bistrița Media
160 Ştefan Rareş Andrei 5 Suceava Programare
161 Știr Darina 6 Botoșani Re-creație
162 Tamaș Cezara 4 Suceava Re-creație
163 Teodor Ursu 4 Pașcani Re-creație
164 Timoficiuc Sergiu 8 Suceava Programare
165 Tirizica Daniela 4 Buzău Re-creație
166 Todarita Theea 3 Sibiu Re-creație
167 Todica Bogdan 8 Suceava Programare
168 Toma Alexandra 3 Sibiu Re-creație
169 Toma Ionut 6 Vaslui Programare
170 Tomniuc Matei 4 Suceava Programare
171 Topoliceanu Ciprian Roșu D 7 Tg. Neamț Media
172 Trache Andrei 7 București Programare
173 Turculet Alexandru 6 Suceava Programare
174 Udrea Sebastian Andrei 1 Giurgiu Re-creație
175 Udrescu Carina Ioana Daniela 4 Giurgiu Re-creație
176 Udriş Darius 5 Bistrița Re-creație
177 Ungureanu Andrei 8 Suceava Programare
178 Ungureanu Bogdan 8 Suceava Media
179 Ungureanu Ioan Alexandru 3 Suceava Programare
180 Vacea Teodora 2 Giurgiu Re-creație
181 Verzotti Matteo 6 București Programare
182 Vinatoru David 5 Vaslui Programare
183 Vlad Andrei Jitaru 5 Pașcani Programare
184 Voloşin Andrei 5 Suceava Programare
185 Vrejea Elena Gabriela 4 Dragasani VL Re-creație
186 Zamfir Eduard George 2 Dragasani VL Re-creație
187 Zbagan Bogdan 6 Lugoj TM Re-creație

miercuri, 1 noiembrie 2017

Concurs național de programare și creativitate Start IT , ed. IX, 25 noiembrie- 2 decembrie 2017

Calendarul concursului
18 noiembrie 2017
Înscrierea elevilor
22 noiembrie 2017
Trimiterea lucrărilor la secțiunea Media
25 noiembrie 2017
Participare online
2 decembrie 2017
Participare directă
16 decembrie 2017
Afisarea rezultatelor

Regulamentul

Fisa de înscriere în concurs